Nastrojenie gitary klasycznej i elektrycznej bez stroika: proste wskazówki

Często zdarza się, że przed dłuższym występem na żywo, niespodziewaną próbą zespołu lub po prostu spontanicznym jam session, potrzebujemy nastroić swoje instrumenty, jednak nie mamy wtedy właściwego stroika pod ręką. Nic straconego! Istnieją proste wskazówki zarówno dla gitary klasycznej, jak i elektrycznej, które pomogą Ci nastroić gitary bez użycia stroika. Spróbujmy poznać te metody i zacznij cieszyć się perfekcyjnie nastrojoną gitarą podczas swojej kolejnej sesji grania!

Metoda porównawcza: nastrojenie gitary klasycznej bez stroika

Musisz wiedzieć, że istnieje kilka metod nastrojenia gitary klasycznej bez stroika, ale opowiem Ci o jednej z najbardziej uniwersalnych i łatwych – to metoda porównawcza. Jeśli nie masz stroika, ani innego instrumentu czy urządzenia do porównania dźwięków, po prostu musisz polegać na swoim uchu i wprawie. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza i im częściej będziesz stroił swoją gitarę, tym łatwiej będzie Ci to przychodzić.

Zaczynamy od struny E1

Najpierw trzeba się upewnić, że nasza najgrubsza struna (E1) jest nastrojona względnie dobrze. Jeśli nie jesteś pewien, jak brzmi idealny dźwięk E1, posłuchaj różnych nagrań lub nagrań z aplikacji do nauki gry na gitarze. Gdy już przyswoisz sobie ten dźwięk, nauczysz się go rozpoznawać, nawet bez porównania z innymi źródłami.

Nastrojenie pozostałych strun na podstawie nastrojonej E1

Kiedy już będziesz pewien, że twoja struna E1 brzmi prawidłowo, będzie ona służyć jako punkt odniesienia do nastrojenia pozostałych strun. Aby nastroić strunę A2, przytrzymaj piąty próg na strunie E1 i szarpnij za nią. Teraz porównaj dźwięk z otwartą struną A2 – one powinny brzmieć równo. Jeśli nie, przekręć klucz struny A2 aż do uzyskania tego samego dźwięku. Powtórz tę samą procedurę dla pozostałych strun na podstawie odpowiednich progów:

– Strunę D3 nastroisz przytrzymując piąty próg na strunie A2
– Strunę G4 nastroisz przytrzymując piąty próg na strunie D3
– Strunę B5 nastroisz przytrzymując czwarty próg na strunie G4
– Strunę E6 nastroisz przytrzymując piąty próg na strunie B5

Spróbuj teraz zagrać kilka akordów i sprawdzić, czy nastrojenie jest równomierne.

Podobna metoda dla gitary elektrycznej

Jeżeli zastanawiasz się jak nastroić gitarę elektryczną bez stroika, odpowiedź jest prosta – użyj dokładnie tej samej metody porównawczej. Główna różnica polega na tym, że gitara elektryczna ma trochę inny charakter dźwięków, dlatego może być trudniej uzyskać dokładne nastrojenie na podstawie słuchu. Jednak z doświadczeniem będzie to coraz łatwiejsze.

Alternatywne metody

Metoda porównawcza to nie jedyny sposób jak nastroić gitarę klasyczną bez stroika czy jak nastroić gitarę elektryczną bez stroika. Istnieją inne metody, takie jak strojenie harmoników (połączenie strun i specyficznych progów, które dają różne harmonicznństwa, które powinny się zgadzać ze sobą) czy też strojenie na oktawy (nastrojenie strun na podstawie innych strun, ale w różnych oktawach). Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, ale zdecydowanie warto spróbować różnych technik, aby znaleźć tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Podsumowanie

Nastrojenie gitary, zarówno klasycznej, jak i elektrycznej, bez stroika może być na początku trudne. Jednak z czasem nauczysz się rozpoznawać dźwięki, a sama procedura stanie się łatwiejsza. Metoda porównawcza jest tylko jedną z wielu technik, które możesz wypróbować, aby osiągnąć perfekcyjne nastrojenie gitary nawet bez stroika.

Wskazówki do strojenia gitary bez stroika

Umięjętność nastrojenia gitary klasycznej oraz elektrycznej bez użycia stroika to wyzwanie, któremu warto sprostać, aby swobodnie dopasować swój instrument do właściwego dźwięku. Kluczowe porady, których należy przestrzegać to:

  • Zweryfikuj dźwięk struny E1 – dobrze nastrojona najgrubsza struna jest podstawą do strojenia pozostałych strun.
  • Wykorzystaj metodę porównawczą – nastrojenie strun na podstawie dźwięków innych strun, przytrzymując właściwe progi.
  • Zastosuj tej metody zarówno w przypadku gitary klasycznej, jak i elektrycznej – różnice w charakterze dźwięków wynikają głównie z budowy instrumentu.
  • Eksperymentuj z alternatywnymi metodami, takimi jak strojenie harmoników czy na oktawy, by odkryć technikę odpowiadającą własnym preferencjom.

Podążając za tymi wskazówkami, nauczysz się stroić gitarę zarówno klasyczną, jak i elektryczną bez stroika, a proces strojenia stanie się coraz łatwiejszy z doświadczeniem.

Back to top button